Otwarte Szachowe Mistrzostwa Niepołomic z udziałem zawodników MKS MOS Wieliczka

3 czerwca 2016 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach w ramach XXV Dni Niepołomic zorganizowano XIII Otwarte Mistrzostwa Miasta i Gminy Niepołomice w Szachach Szybkich. W zawodach brali udział zawodnicy MKS MOS Wieliczka.

Patronat honorowy nad zawodami objęli Roman Ptak – Burmistrz Niepołomic, Jan Kusina – Prezes Małopolskiego Związku Szachowego, Zbigniew Gawliński – Dyrektor Gimnazjum w Niepołomicach.

Patronem medialnym był Dziennik Polski. Mistrzostwa rozegrano w trzech grupach wiekowych, systemem szwajcarskim, przy kojarzeniu komputerowym programem ChessArbiter Pro 2016 z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika, po 7 rund w każdej grupie. Sędzią głównym Mistrzostw był Andrzej Irlik, sędzia klasy międzynarodowej FIDE a sędziami rundowymi Kinga Siwek, Stanisław Turecki, Kamil Baryczka, Jerzy Cholewa.

W Mistrzostwach zagrało 27 kobiet oraz 71 mężczyzn reprezentujących Klub  Szachowy Kana Tarnów, MSKS Gambit Tarnowiec, MAT Myślenice, M C K i S Jaworzno, MKS MOS Wieliczka, UKS Goniec Staniątki, Nowohucki „Plusik” Szklane Domy, UKS Szachownica Rabka Zdrój, K K Sz. Kraków, ZSŁ Kraków, Gimnazjum w Jadownikach i w Niepołomicach, Szkoły Podstawowe w Sierczy oraz nr 43 w Krakowie, Przedszkole Samorządowe w Trąbkach, Przedszkole Sióstr Augustianek w Niepołomicach.

W grupie A dla zawodniczek i zawodników urodzonych w 2002 r. i starszych zwyciężył z kompletem punktów Przemysław Święch z UKS Goniec Staniątki. Drugi był Paweł Najman a na kolejnych miejscach uplasowali się Paweł Mroziński, Wojciech Urbański, zdobywając po 5 punktów. Wśród kobiet grających z mężczyznami wygrała Gabriela Święch (UKS Goniec Staniątki) z 3,5 pkt. Tyle samo punktów zdobyła Patrycja Nowak. Trzecia Gabriela Filipowska uzyskała 3 pkt.

W grupie B, dla dziewcząt i chłopców urodzonych w 2003 r. i młodszych zwyciężył Wojciech Krawczyk (MKS MOS Wieliczka) z 6,5 pkt. Drugi Florian Wrona zdobył o 1 punkt mniej. Po 5 pkt. uzyskali Bartłomiej Piwowarczyk i Kamil Knapik. Wśród dziewcząt tryumfowała Katarzyna Zabłocka (UKS Goniec Staniątki) z 4,5 pkt. Druga Gabriela Łabędź zakończyła turniej z 4 pkt. a trzecia Julia Gaczoł z 3,5 pkt.

W najliczniejszej grupie C  dla dziewcząt i chłopców urodzonych w 2008 r. i młodszych z kompletem punktów zwyciężył Igor Musiał (MCK i S Jaworzno). Kolejne miejsca zajęli Hubert Spytek i Kamil Pawłowski zdobywając po 6 pkt. Z 5 pkt. zakończyli turniej, zajmując kolejne miejsca Jakub Micuła, Maksymilian Nowakowski, Krzysztof Wajda, Wojciech Smogór, Filip Koza, Karol Kozak. Wśród 17 dziewczynek Agnieszka Feliks (UKS Goniec Staniątki) i Wiktoria Boćwińska zdobyły po 5 pkt. a Amelia Obrzud i Weronika Kudelska po 4,5 pkt. W przypadku jednakowej ilości zdobytych punktów o miejscach w klasyfikacji końcowej Mistrzostw zgodnie z  Kodeksem Szachowym i regulaminem decydowała punktacja pomocnicza.

Najlepsze „trójki”  z rąk Dyrektora Gimnazjum w Niepołomicach Zbigniewa Gawlińskiego otrzymały puchary i dyplomy a wszyscy grający wybierali nagrody ufundowane przez Gminę Niepołomice, UKS Goniec Staniątki, Gimnazjum w Niepołomicach i prywatnego sponsora. W klasyfikacji dla reprezentantów Gminy Niepołomice złote medale otrzymali Gabriela Święch, Przemysław Święch, Katarzyna Zabłocka, Piotr Rainer, Agnieszka Feliks, Jakub Micuła. Przy organizacji Mistrzostw aktywnie pomagali uczniowie i pracownicy Gimnazjum w Niepołomicach.