Kadeci REGISU Wieliczka w gronie najlepszych

W dniach 21-23 maja w Poznaniu koszykarze UKS REGIS Wieliczka uczestniczyli w półfinałach MP w kategorii kadetów. W turnieju do którego awansowali po zajęciu 2 miejsca w odbywającym się dwa  tygodnie wcześniej turnieju w Bytomiu młodzi koszykarze z Wieliczki spotkali się z zespołami PYRY Poznań, Śląska Wrocław i Polonii Warszawa. W gronie półfinalistów Wieliczka obok Opalenicy  (Wielkopolska) była jedynym miastem poniżej 100 tyś mieszkańców w Polsce. To już świadczy jakim sukcesem był udział młodych koszykarzy w gronie najlepszych 16 drużyn w Polsce.

W pierwszym dniu Wieliczanie spotkali się z gospodarzami turnieju Pyrą Poznań. Po pierwszej połowie zaciętego spotkania wynik brzmiał 33-33 niestety w drugiej połowie gospodarze posiadający równiejszy skład powoli wypracowywali przewagę, która zapewniła Poznanianom zwycięstwo. Pod koniec meczu trener Rafał Knap dał odpocząć podstawowym zawodnikom mając w perspektywie 2 kolejne mecze stąd końcowy wynik 83-55. W sobotę zespól REGISU spotkał się z Śląskiem Wrocław który w pierwszym dniu przegrał po dogrywce z Polonią Warszawa. Wszyscy którzy interesują się sportem i koszykówką wiedzą iż Śląsk Wrocław to historia męskiej koszykówki. Chłopcy z Wieliczki od początku nie przestraszyli się rywala i prowadzili otwarty pojedynek. Po 1 wyrównanej kwarcie w 2 zarysowała się nieznaczna przewaga Wieliczan, którzy schodzili na przerwę prowadząc 42-33. W 2 połowie Wrocławianie ze wszystkich sił starali się zmienić losy spotkania ale za sprawą Konrada Mamcarczyka, który rozegrał fantastyczne spotkanie zdobywając 41 punktów REGIS odniósł zwycięstwo 87-70, które dawało jeszcze szansę na finał MP kadetów. Wynik Konrada Mamcarczyka stał się rekordem punktowym kadetów szczebla centralnego Mistrzostw Polski w tym roku a ciekawostką jest fakt, iż rekord punktowy wszystkich grup należy do Kamila Kolbera również z REGISU Wieliczka, który ustanowił ten rekord na ćwierćfinale MP we Wrocławiu zdobywając w meczu z MOSiR CIESZYN 51 punktów. Oba te wyniki wzbudziły szacunek i zainteresowanie w całej Polsce. W trzecim dniu turnieju REGIS Wieliczka  o awans do finału zmierzył się z Polonią Warszawa. Niestety zmęczeni 2 pojedynkami mający wąski skład zawodników Wieliczanie prowadzili równą walkę jedynie do połowy 2 kwarty gry do wyniku 27-24 dla Polonii. Potem zmęczeni Wieliczanie coraz bardziej ustępowali wyrównanej 12 osobowej ekipie z Warszawy przegrywając do przerwy 40-26 a w 2 połowie istniał już 1 zespół. Końcowy wynik 100-51 był spowodowany tym iż nie było już wiary w awans i możliwością gry wszystkich zawodników. Jednak niemniejsza to nic sukcesu Wieliczan, którzy zostali sklasyfikowani na miejscach 9-12 w Polsce najwyżej w tym roku  z wszystkich zespołów chłopców Małopolski której jednak wiele brakuje do drużyn z północy Polski oraz województw mazowieckiego i dolnośląskiego. Jednak dla klubu z Wieliczki to największe osiągnięcie w historii klubu.

W turnieju półfinałowym i wcześniej ćwierćfinałowym pod kierunkiem trenera Rafała Knapa grali następujący zawodnicy: Konrad Mamcarczyk, Maciej Wisiecki,  Dariusz Leśniak, Kamil Batko, Jakub Zawiślan, Daniel Grabka, Michał Borowski, Kamil Kolber, Adam Kulasiak, Krzysztof Mazur, Kamil Choróbski, Mateusz Zima.

Zarząd UKS REGIS Wieliczka wraz z zawodnikami serdecznie dziękuje władzom Miasta i Gminy Wieliczka i Powiatu Wielickiemu za pomoc w organizacji wyjazdu do Poznania, które zmniejszyły koszty wyjazdu.  Start w rozgrywkach centralnych  trzech drużyn spowodował bowiem bardzo duże koszty przekraczające możliwości klubu.