Trzeci medal z Mistrzostw Świata Juniorów w Szachach!

W dniach 20-30 X 2010 r. w Chalkidiki (Grecja) zorganizowano szachowy turniej o Mistrzostwo Świata Juniorów w grupach od 8 do lat 18. Rywalizowało 1387 zawodników z 87 krajów. W kategorii do lat 12 grało 150 chłopców, a Polskę reprezentował Jan-Krzysztof Duda, który do bogatej kolekcji dołożył brązowy medal zdobywając 8,5 pkt.  w 11 partiach (trwających po około 5 godz. każda). Mistrzem Świata został Yi Wei (Chiny) z 9,5 pkt. Jasiu z nim zremisował. Przegrał jedną partię z wicemistrzem Świata Amerykaninem Kaydenem Trof. Po pięciu rundach Jan- Krzysztof Duda był liderem pokonując Dachey Lin (USA), Cristhian Barros (Ekwador), Ye Yi Wang (Chiny) Bilel Bellahcene (Francja) Vahap Sanel (Turcja). W drugiej fazie mistrzostw wygrał z Shaikh Nuberirshah Mohammad (Indie), Can Camil Marandi Ali (Turcja) oraz zremisował z Manuelem Petrosynem , Aryanem Tari.

Na miejscach 4-8 zostali sklasyfikowani zdobywcy 8 punktów: Manuel Petrosyan (Armenia), Aryan Tari (Norwegia), Can Cemil Marandi Ali (Turcja), Ye Yi (Chiny), Alexander Donchenko (Niemcy). Jasiu uzupełnił swoją kolekcję medali Mistrzostw Świata. Dotychczas zdobył złoty medal w kategorii wiekowej do lat 10 w Wietnamie 2008r, w ubiegłym roku zdobył srebrny medal w kategorii juniorów do lat 12 w Turcji. Jest uczniem Szkoły Podstawowej w Sierczy, zawodnikiem klubu MKS MOS Wieliczka i uczestnikiem zajęć organizowanych przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieliczce.  Przygotowanie i szkolenie Jasia zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.W klasyfikacji medalowej Polska zajęła IV miejsce na mistrzostwach. Osiemnaście krajów wywalczyło medale w Grecji. Najlepszy okazał się Azerbejdżan (3 złote medale) przed Chinami (2 złote) i USA (1 złoty, 2 srebrne). Z trzech medali dla Polski dwa zdobyli Małopolanie Daniel Sadzikowski – srebrny i Jasiu Duda – brązowy, reprezentujący kluby w Chrzanowie i Wieliczce. Gratulujemy Jasiowi, mamie Wiesławie, trenerom: Leszkowi Ostrowskiemu, Andrzejowi Irlikowi, Jerzemu Kostro oraz życzymy dalszych sukcesów.