Tour de Pologne w Wieliczce

W Wieliczce 16.07.2012r. (poniedziałek) w godzinach popołudniowych mieliśmy okazję dopingować kolarzy jadących w 69. Tour de Pologne podczas VII (ostatniego) etapu Kraków – Wieliczka - Kraków. Wśród kolarzy jechał Tomasz Marczyński mieszkaniec naszej gminy, zdobywca tytułu najlepszego górala Tour de Pologne. W klasyfikacji generalnej tegorocznego wyścigu zwyciężył Włoch Moreno Moser (Liquigas-Cannondale) a drugie miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Omega Phama-Quick Step) tracąc do lidera 5 sekund. Ogłoszenie wyników odbyło się na krakowskich Błoniach a uroczyste zakończenie wyścigu już tradycyjnie zlokalizowane zostało w solnych podziemiach wielickiej kopalni.

W poniedziałkowe popołudnie zawodnicy 69. Tour de Pologne na terenie naszego miasta zrobili dwa okrążenia ulicami: Krakowską, Kościuszki, Janińską, Matejki, Dembowskiego, Daniłowicza, Górsko, Rynek Górny, Zamkową, Goliana, Legionów, Kosiby, Narutowicza. Na tej trasie zlokalizowane też zostały trzy premie, z których Pierwsza Premia Specjalna Wieliczka należała do Rosjanina Aleksandra Porsewa (Katiusza). Niespełna dwa kilometry dalej, obok szybu Daniłowicza rozegrano Lotną Premię Fiat, którą wygrał Ukrainiec Dmitro Kriwcow (Lampre-ISD), a na 25. kilometrze trasy zlokalizowana została jedyna tego dnia Premia Górska Tauron III kategorii, gdzie najlepszy był wspominany już Porsew.
Wzdłuż całej trasy wyścigu zgromadzili się licznie kibice kolarstwa, a w szczególności pochodzącego z Małej Wsi Tomasza Marczyńskiego. Najwięcej osób zebrało się na Rynku Górnym w Wieliczce, gdzie do mieszkańców wyszedł Czesław Lang – dyrektor wyscigu – by podziękować miastu za dobrą organizację przejazdu przez Wieliczkę i wspaniały doping dla zawodników!

Serdecznie gratulujemy Tomkowi Marczyńskiemu tytułu Najlepszego Górala Tour de Pologne!