Szachowy Weekend w Galerii Krakowskiej

W dniach 9.03-10.03.2013 amatorzy królewskiego sportu mieli okazje zmierzyć się w turnieju szachowym organizowanym przez Małopolski Związek Szachowy oraz Biuro Promocji Studio2. Miejscem rozgrywek była Galeria Krakowska. Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z czasem do namysłu dla każdego gracza po 15 minut. Klasyfikacja dziewcząt i chłopców była oddzielna.

W sobotę grali Juniorzy w 6 grupach wiekowych. Organizatorzy turnieju nie mogli narzekać na niską frekwencje.  Łącznie było aż 204 zawodników.
W najmłodszej grupie do lat 7 trzecie miejsce na podium zdobył Adam Pacek zdobywając 7 pkt natomiast Tomasz Bajer z 4,5 pkt uplasował się na 18 miejscu.

W grupie do lat 9 startowało 50 zawodników i  aż 7 z nich reprezentowało barwy klubu  MKS MOS Wieliczka. I tak najlepszą pozycję zajęła Izabela Janiak uzyskując 6,5 pkt  i zajmując tym samym trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz pierwsze wśród dziewczynek. Florian Wrona również z 6,5 pkt był na wysokim 5 miejscu,  Kamil Knapik zdobył  6 pkt co dało mu 8 lokatę, Kamil Mól (5,5 pkt) oraz Ksawery Bartman (5 pkt)  zajęli kolejno 14 i 15 miejsce. Miłosz Dębowski (4,5 pkt) – 23 miejsce, a Bartłomiej Piętka ze swoimi 4 pkt - 32 miejsce.

W również licznej grupie do lat 11  pierwsze cztery miejsca w klasyfikacji zdominowali reprezentanci MKS MOS Wieliczka. Po zaciętej rywalizacji turniej w tej grupie wygrał Jan Golenia uzyskując 8,5 pkt. Drugi był Wojciech Golenia zdobywając 7,5 pkt , trzecie miejsce należało do Wojciecha Krawczyka (7 pkt) natomiast Jan Paweł Gawor z 6,5 pkt. uplasował się na 4 miejscu. Martyna Mól (5 pkt) była 22 w klasyfikacji, a Wojciech Dzięgiel (4 pkt) – 29.
W grupie do lat 13 startowała Michalina Dębowska i uzyskała 6 pkt co dało jej wysokie 5 miejsce w klasyfikacji generalnej i srebro wśród dziewczyn. Mikołaj Knapik z 4 pkt zapisał się na 18 miejscu.
W  grupie do lat 15  rozgrywki szachowe toczyli:  Paulina Gajek (4,5 pkt) i Andrzej Dzięgiel (4 pkt ) co dało im kolejno 13 i 14 miejsce.
W najstarszej grupie do lat 17 – klub reprezentowała Marcelina Tracz uzyskując 5 pkt, i zajmując trzecie miejsce na podium.

W niedzielę 10.03 został rozegrany turniej w kategorii Open w którym wzięło udział łącznie aż 192 zawodników. Nasz klub reprezentowało  9 zawodników. W świetnie obsadzonym turnieju ( 2 GM, 3 IM) najwięcej punktów bo 6,5 zdobyli:  Damian Bednarczyk oraz Mateusz Zając zajmując kolejno 17 i 19 miejsce w klasyfikacji. Marcelina Tracz z 5,5 pkt uplasowała się na pozycji 52.  Po 5 pkt uzyskali Bartosz Ślęczka oraz Krzysztof Kuta co dało im odpowiednio 64 i 70 miejsce. Bracia Golenia  zdobyli po 4,5 punktu. Wyższą punktacje pomocniczą miał Jan i zajął 86 miejsce, Wojciech był 95.  Wojciech Gzik 4 pkt -115 miejsce natomiast Tadeusz Witkowski - 3 pkt i 149 lokata.
Szachowy Weekend w Galerii Krakowskiej nie należał do łatwego turnieju. Poziom gry był bardzo wysoki, duża liczebność zawodników, 9 rund, a do tego dochodziły jeszcze warunki gry, które wymagały od zawodników zwiększonej koncentracji.  Organizatorzy turnieju zapewnili dla najmłodszych zawodników liczne atrakcje i konkursy w przerwach między rundami.

Trzeba mocno zaznaczyć, iż nasi zawodnicy z MKS MOS Wieliczka coraz częściej zajmują wysokie lokaty w turniejach o dużym stopniu trudności.  Wszystkim serdecznie gratulujemy życząc jednocześnie dalszych sukcesów i satysfakcji z królewskiej gry.